Kas trečiam europiečiui gresia susirgti savo namuose didžiausią poveikį sveikatai darytų būsto gerinimas

Namai – tai vieta, kur jaučiamės saugūs, kur galime pailsėti ir pasikrauti protiškai bei fiziškai. Ar bent jau turėtume galėti. VELUX grupės paskelbto Sveiko Namų Barometro 2022 duomenimis, vienas iš trijų europiečių patiria bent vieną patalpų klimato pavojų, pavyzdžiui, drėgmė ir pelėsis, tamsa, šaltis ar per didelis triukšmas, o tai yra rimta problema. Žmonės, susiduriantys su visais keturiais patalpų klimato pavojais, beveik keturis kartus dažniau praneša apie prastą sveikatą ir beveik penkis kartus dažniau praneša, kad yra nelaimingi, lyginant su žmonėmis, gyvenančiais sveikuose namuose.

Naujausi Pasaulio Sveikatos Organizacijos duomenys rodo, kad investicijos į būstą turėtų didžiausią poveikį sveikatai per dviejų ar ketverių metų laikotarpį – daugiau nei tiesioginės investicijos į sveikatą. Ir tai nenuostabu, turint omenyje, kad patalpų klimatas turi įtakos mūsų fizinei sveikatai, taip pat ir psichinei gerovei.

Pavyzdžiui, pelėsis gali sukelti astmą ir įvairias kvėpavimo takų ligas. Vis dėlto, remiantis VELUX Sveikų Namų Barometru, septintą kartą paskelbtu moksliniais tyrimais pagrįstu pranešimu, investuojant į Europos žmonių gyvenimo sąlygas, 13% europiečių (69 mln.) gyvena būstuose, kuriuose yra drėgmės, arba nesandarių sienų, arba nesandarus stogas, o tai reiškia, kad gali būti paveiktas vienas iš šešių namų. Tai kenkia ne tik pastatui, bet ir oro kokybei bei komforto jausmui.

Kalbant apie oro kokybę: naturali ventilacija atidarant langus ir įleidžiaqnt gryną orą yra paprastas, ekonomiškas ir paprastai suprantams būdas sumažinti taršos riziką. Tačiau, 8 iš 10 žmonių  Europoje ir Šiaurės Amerikoje nežino apie patalpų taršą ir 78% žmonių nežino, kad  oras patalpose yra labiau užterštas negu oras lauke.

Tačiau oro kokybė yra tik vienas pavojingiausių patalpų klimato pavojų veiksnys, kaip nurodo Sveikų namų barometras. 18 % (92 mln.) ES gyventojų patiria triukšmą iš kaimynų ar gatvės. Kelių eismo triukšmas yra labiausiai paplitęs akustinės taršos šaltinis, o ramybės ir tylos trūkumas – nenuostabu – labiau kenkia tiems, kurie gyvena mieste. ES ir Šveicarijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Norvegijoje 21% miestuose gyvenančių žmonių mano, kad jų namų ūkiai kenčia nuo kaimynų ar gatvės triukšmo. Miestuose ir priemiesčiuose šis skaičius siekė 14%, kaimo vietovėse - 9%. Ir tai yra daugiau nei tik nedidelis nepatogumas: nuolatinė triukšmo tarša gali sukelti širdies ir kraujagyslių ligas, imunosupresines ligas ir virškinimo trakto sutrikimus, jau nekalbant apie stresą ir miego problemas.

Natūralios šviesos trūkumas taip pat kelia problemų: 29 milijonai europiečių teigia, kad jų namuose galėtų būti daugiau saulės. Natūrali šviesa turi tiek fizinės, tiek psichinės naudos: palaiko cirkadinį ritmą, pakelia nuotaiką ir padeda susikaupti. Jei dienos šviesos nėra pakankamai, žmonės gali jaustis mažiau energingi savo namuose ir jiems gali būti sunkiau išlaikyti motyvaciją.

Kalbant apie temperatūrą, Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) siūlo, kad minimali patalpų temperatūra būtų 18 laipsnių Celsijaus, tačiau daugelis europiečių mano, kad namų šiluma yra nepasiekiama: 7% (34 milijonai) europiečių negali išlaikyti namų pakankamai šiltų, tad jų sveikata gali nukentėti nuo kvėpavimo takų ligų bei širdies ir kraujagyslių ligų. Be to, šilumos trūkumas turi beveik dvigubai didesnį poveikį gerovei ir pastenkinimui gyvenimu nei išsiskyrimas su partneriu. Susidūrus su energetikos krize, namų šiltinimas gali būti kaip niekad aktuali tema.Tiesą sakant, žmonių sveikatą ir gerovę Europos Komisija pabrėžė kaip vieną iš svarbiausių energijos vartojimo efektyvumo privalumų.

 

 

Be to, sveiki ir tvarūs pastatai ne tik padeda nuomininkams išlikti sveikiems, bet ir gali prisidėti prie anglies dioksido mažinimo, didesnio energijos vartojimo efektyvumo, energijos taupymo ir klimato apsaugos. Kokybiški langai su gera izoliacija gali ženkliai pagerinti situaciją, tačiau daug kas atidėlioja darbus, nerimaudami, kad tai sukels per daug sumaišties, netvarkos ir pareikalaus daug laiko. Realybėje, profesionalas senus langus gali pakeisti per vieną dieną, tad dar nevėlu atlikti darbus, kol neatėjo žiema arba nesibaigia valstybės pagalba namų atnaujinimui.